Przyciąganie uwagi

WSTĘP. Najważniejsze jest przyciągnięcie uwagi audy­torium od pierwszej chwili, gdy przed nim staniesz. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie:

  • Stań przodem do audytorium;

  • Przez krótką chwilę nic nie mów, tylko się uśmiech­nij – oczywiście jeśli temat twojego wystąpienia nie do­tyczy spraw smutnych lub bardzo poważnych;

  • Przyciągnij uwagę słuchaczy kilkoma słowami;

  • Dostosuj sposób rozpoczęcia do audytorium i celów wystąpienia.

Przedstaw sie słuchaczom, podaj swój tytuł lub stano­wisko -jeśli w tej sytuacji ma to znaczenie, nazwę firmy, którą reprezentujesz, oraz nieco informacji o sobie. Sta­niesz się wiarygodny. Zazwyczaj o wystąpienie prosi się osobę, która jest ekspertem w danej dziedzinie. Wstęp powinien być krótki i wzbudzić w słuchaczach przekonanie, że oto stoi przed nimi osoba, która wie, o czym mówi. Podaj słuchaczom tytuł swojej prezentacji i postaraj się, by był prowokujący. Tytuł działa jako bodziec; powi­nien służyć twoim celom, a najlepiej zawierać również sedno wystąpienia. Jasno przedstaw słuchaczom główne punkty prezenta­cji i wyjaśnij, jak dalece zamierzasz zagłębić się w temat. Przedstawiając zaplanowane etapy wystąpienia, dowo­dzisz kilku ważnych rzeczy – między innymi tego, że wiesz, dokąd zmierzasz, oraz że to, co masz do powie­dzenia, opiera się na logicznym rozumowaniu. Ponadto określasz w ten sposób granice, w których będziesz się poruszał.

Witaj nazywam się Tomasz Kowalski i jestem autorem tego serwisu. Od zawsze stawiam na edukację. Bloga prowadzę w formie pasji i próby podzielenia się z Wami moją wiedzą. Zapraszam do czytania!