ODNOWIENIE SOJUSZU DOROSŁYCH

Od samego początku ucz dziecko myślenia o uczuciach i potrzebach innych i traktowania wszystkich z szacunkiem. Zacznij, kiedy twoje dziecko jest jeszcze bardzo małe, przestrzegając takich samych zasad zachowania. W miejscach publicznych (w restauracji, w kościele, w sklepie, w muzeum, na wszelkiego typu imprezach) staraj się zawsze siadać tak, żeby móc szybko wyjść, jeśli twoje dziecko zacznie płakać albo dokazywać. W ten sposób:
nie przeszkadzasz innym, możesz uspokoić dziecko bez ryzyka eskalacji problemu. Obdarzając ludzi szacunkiem i zaufaniem, dobrze jest założyć, że odpowiedzą tym samym. Tak naprawdę niewiele jest osób niewartych zaufania; zdecydowana większość ma naprawdę dobre serce. Załóż więc, że możesz zaufać każdemu, ale jednocześnie miej oczy szeroko otwarte, na wypadek, gdybyś miał/miała trafić na wyjątek. Stopniowo ucz twoje dziecko takiego samego podejścia do ludzi. Wytłumacz dziecku, że osoby starsze nie są tak samo sprawne fizycznie jak młodzi i wymagają szczególnych względów (np. ustąpienia miejsca w środkach komunikacji publicznej, tolerancji wobec irytującego zachowania). Nie oznacza to, że twoje dziecko musi znosić zachowania, które wprawiają je w zakłopotanie albo napawają lękiem. Upewnij się, że dziecko mówi ci o wszystkim, co je niepokoi.
Zawsze bądź przykładem odpowiedniego zachowania dla innych dorosłych w twoim otoczeniu. Nie zrażaj się, jeśli nie zawsze odpowiedzą ci tym samym – ktoś musi zacząć toczyć tę śniegową kulę, a w końcu to twoje dziecko odniesie korzyści z pomnożenia społecznego kapitału.

Witaj nazywam się Tomasz Kowalski i jestem autorem tego serwisu. Od zawsze stawiam na edukację. Bloga prowadzę w formie pasji i próby podzielenia się z Wami moją wiedzą. Zapraszam do czytania!